Etiketler

, , ,

değnekadam1

Bilge 3 yaşındayken hediye gelmişti bu kitap. Üstelik, Bilge için alınacak kitaplar listesindeydi ve bunu bilmeden nokta atışı yapmıştı sağduyulu Ayşem’im:)

Yazar Julia Donaldson ve çizer Axel Scheffler zaten sevdiğimiz bir ikiliydi. Bu kitabı da defalarca, keyifle okuduk, okuyoruz. Akıcı ve melodik bir dili, ahenkli bir okunuşu var. Bu noktada çevirisini de oldukça başarılı buldum. Özellikle yapmak istemeseniz ya da yapamasanız bile, okurken vurgu ve tonlamalar kendiliğinden oluşuyor, içinizden çıkıyor ve hikaye çok daha etkili hale geliyor. Hatta biz okurken o kadar etkili hale gelmişti ki, Bilge şömine bölümünün olduğu sayfayı karalamıştı. Kitaplarını karalamak asla yapmadığı bir şey olduğu için şaşkınlıkla sormuştum;
– “Bilge’ciğim neden karaladın burayı?”
– “Değnek Adam’ı şöminede yanmaktan kurtarmak için!”
… … ………
kitap_değnekadam_40aylık_7

Değnek Adam günlerden bir gün, erkenden kalkar ve ormanda sabah koşusunu yapmak için yuvasından çıkar. Ne var ki başına gelmeyen kalmaz. Önce onu sopa zanneden bir köpekle karşılaşır, sonra nehire değnek atma yarışması yapan bir kızın eline geçer, ardından bir kuğu onu dal olarak kullanır ve daha sonra bir başkası bayrak direği, çanta askısı, kalem, yay, sopa… böyle sürüp gider… Değnek Adam sürekli kendisinin ne olduğunu anlatmaya çalışır, her seferinde kendini tekrar etmek, ne olmadığını ifade etmek zorunda kalır.

Bu sebeple olsa gerek, Bilge dışarıda bulduğu dalı, sopayı toplarken bir yandan da bana “anne bu Değnek Adam değil, di mi? Bak gözü, burnu yok” diye soruyordu yavrum:) Topladıkları değildi ama biz onun topladıklarından bir Değnek Adam yapmaya çalışmıştık…

değnek adam

kitap_değnekadam_40aylık_5değnekadam2

Çizimler de öyle etkileyici ki! Ailesinin Değnek Adam olmadan Noeli karşılarkenki buruklukları, kitaptan taşıp benim içimi deldi. Hikaye boyunca Değnek Adam’ın başına gelmeyen kalmıyor ama neyse ki sonu mutlu bitiyor. Aileyi, yuvayı, doğayı, çevreyi, farkettirmek adına (göze parmak sokmadan) okunabilecek güzel bir kitap.

Reklamlar