Etiketler

,

Artık dağılan bir evimiz, muzur bir kızımız, daha zor bir hayatımız var.

Evet, artık daha zor bir döneme giriyoruz. Bilge hanım artık çok daha hareketli ve her zamanki gibi meraklı! Eve “acaba neresi tehlike yaratır” gözüyle bakmaya başladık. Bilge’den önce tespit edip önlem almalıyız derken çok göz önündekiler dışındakileri o bize haber veriyor!

Erişebileceği yerlerde priz yok, koştuğunda çarpacağı sivri köşeler silikonla kaplandı, kenarları sivri olan alt dolapların kulpları çıkartıldı, çekmecelere kilit takıldı, çektiğinde üzerine düşen çok şükür bir şey olmadan atlattığımız hasır erzak dolabı duvara montelendi… Ama hala o bir şeyler bulabiliyor!

8 Aylık Bilge’den notlar:

– Konuşmaya çalışıyor. Bu konuda epey gayretli. De-de, ba-ba, sssh, aah, hadi, del (gel demek istiyor ve eliyle de gel işareti yapıyor). Bir kez anne dedi ve içim eridi yani bilinçli, gözümün içine bakarak dediği zaman ne hissedeceğim kim bilir!

– Hala iki dişi var. Diğerleri ile ilgili bir gelişme yok henüz.

– Emekliyor ve bir yere tutunup kalkıyor. Emekleyerek hızlıca istediği her yere özellikle tehlikeli yerlere gidebildiği için gözünü üstünden ayırmaya gelmiyor. Ayaklanmaya da başladığı için her tutunabildiği yere tutunup totosunu yerden kaldırıp ayaklarının üstünde duruyor. Ancak dengesini tam kuramadığı için bu da büyük bir tehlike!

– Yemek konusunda hiç zorum yok. Şimdiye kadar ne versem severek yedi, yiyor. Pütür konusunda da sorun yaşamıyorum, dikkatli olmak koşuluyla lokmaları da iki dişiyle ve damaklarıyla ezerek yiyebiliyor. Eline yumuşak bir armut verdiğimde kendi kendine döke saça yiyebiliyor.

– Hala meme emiyor…

– İlgi isteyen bir bebek, hala! Yanından ayrılmayı bırak, arkamı bile dönemiyorum. Ya yanında oturarak ya oynaşarak ya kucakta olarak her an ama her an ‘birebir ilgi’ istiyor.

– Uyku büyük bir problem. Kendi kendine uyuyamadığı gibi bir saat uyusun diye bir saat uğraşmak gerekiyor. Geceleri durum daha fena. İki üç saat süren uyku sarhoşluğu ve anneyi yanında zapt etme durumları oluyor. İster tok yatsın ister aç, sabaha karşı uyanıyor ve yerinde uyumaya devam etmiyor. Mecburen ortamıza alıyorum tekrar “bir meme-bir emzik çilesi” başlıyor. Kısacası Bilge’nin hiçbir şeyinden şikayetçi olmadım, uykusundan olduğum kadar.

Reklamlar